Kako posaditi sadnice crvenog hrasta?
Vrste sadnje
Kako posaditi sadnice?!
U zavisnosti od željenog efekta šta želimo da postignemo razlikujemo dva načina sadnje crvenog hrasta:
- Pošumljavanje
- Zasađivanje izolovane sadnice (hrast u dvorištu)
Pošumljavanjem želimo da postignemo što veću visinu sadnica i zato sadnice sadimo na manjem međusobnom rastojanju 2x2m.
Izolovanom sadnjom postižemo veću i širu krošnju, a manje visine stabla.

Postupak sadnje sadnica crvenog hrasta?
Prilikom sadnje potrebno je voditi računa da budemo udaljeni minimalno 5m od bilo kog objekta, ne bi li kasnije koren hrasta oštetio objekat.
Potrebno je iskopati rupu takvih dimenzija da koren sadnice može stati u rupu bez da se ruši njegovo prirodno granjanje u prostoru (~50cm dubine i 50cm širine).




Potrebno je malo sitne i rastresite zemlje staviti u iskopanu rupu kako bi se kasnije ostvario bolji kontakt sa korenom i eliminasao sav vazduh.
Nakon toga spuštamo sadnicu i trudimo se da bude u vertikalnom polozaju. Dodajemo preko korena još sitne zemlje, zatim sitnu zemlju (ili humus) zbijamo što bolje. Zatrpamo celu rupu i opet zbijamo zemlju kako bi istisnuli vazduh koji se u rupi nalazio.
Zemlju je najlakse zbiti tako što gazimo oko sadnice i svoju težinu koristimo u tu svrhu.
Dobra praksa je, ukoliko smo u mogućnosti, da polijemo sadnicu nakon sadnje, kako bi se zemlja homogenizovala i ostvario potpun kontakt celom dužinom između korena sadnice i zemlje.
Verovatnoća primanja ovako zasađene sadnice je 99%.
Kasnije đubrenje sadnice nije neophodno, ali ukoliko se opredelimo na taj korak treba da budemo obazrivi i umereni. Đubrivo ne sme doći u direktan kontakt sa korenom i stablom sadnice.
Veštačko đubrivo može se staviti u umerenoj količini na razdaljini od 20cm od stabla sadnice.

Nakon sadnje, važno je redovito zalivati mlado stablo kako bi se osiguralo dovoljno vode za rast korena. Održavajte tlo oko biljke vlažnim, ali ne preterujte s vodom.